O Hnutí spolupracujících škol R, Praha 2011
Projekty Hnutí spolupracujících škol R (zkráceně Hnutí R) a jejich andragogický rozměr
Jaroslav Balvín
První projekty Hnutí R pro práci s romskými dětmi a s učiteli romských dětí vznikly na Ústavu pro studium romské kultury při Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (1993-1996). Byly to projekty na vytváření programů a učebnic pro romské žáky v komunitních romských školách. Jako řešitel pěti projektů, zaměřených na romskou tématiku, jsem figuroval s docentem Jiřím Vomáčkou a dalšími spolupracovníky v grantech, které byly schváleny u Fondu vysokých škol.
Svoji odbornou činnost jsme zaměřili od roku 1994 na organizování setkávání učitelů romských žáků (Hnutí spolupracujících škol R), z nichž byly vydávány sborníky na různá témata (např. Romové a historie, Romové a majorita, Romové a etika multikulturní výchovy, Romové a pedagogika, Romové a alternativní pedagogika, Romové a sociální pedagogika – viz příloha publikační činnosti). Byla to analytická práce, která pokračovala od roku 2002 začleněním setkávání Hnutí R do tzv. PRAŽSKÝCH KONFERENCÍ se zaměřením na setkávání národnostních menšin. Tyto konference se zabývaly touto tématikou z pohledu širšího, z hlediska všech národnostních menšin, v rámci nichž tematika romská sehrává významnou roli.
Jelikož mnoho setkání bylo uskutečněno ve spolupráci se slovenskými učiteli a dalšími odborníky, je ve výsledcích Hnutí spolupracujících škol R (zkráceně HNUTÍ R) zahrnuta i zkušenost s romskými žáky na Slovensku. Setkání učitelů a dalších odborníků sledovala nejenom cíle pedagogické, ale hledala také souvislosti se sociálními podmínkami v rámci celého systému ve vztahu k otázkám romské národnostní menšiny. Více zde
Comments are closed.